/ Chore stawy / Artoza

Artoza

admin on 10 stycznia 2014 - 08:16 in Chore stawy

artoza

Artoza, nazywana powszechnie chorobą zwyrodnieniową stawów jest jedną z najczęściej występujących chorób reumatycznych. To powoli rozwijająca się dolegliwość, która przechodzi z czasem w stan chroniczny. W wyniku choroby następują pewne zmiany w strukturze stawu, ograniczając tym samym jego funkcje ruchowe. Artoza prowadzi do przedwczesnego zużycia oraz zwyrodnienia tkanek, które tworzą staw. Mowa tu przede wszystkim o chrząstce stawowej, warstwie podchrzęstnej oraz płynie stawowym. Przyczyny tej  choroby mogą być różne. Do najczęstszych zalicza się jednak predyspozycje genetyczne, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, a także nadwagę.

Kogo dotyka choroba?

Co druga osoba w wieku 50 lat cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów. U osób w wieku 60 lat problem ten dotyczy aż 70% przypadków. Mimo, iż znaczny odstetek zachorowań stanowią osoby w podeszłym wieku, nie oznacza to jednak, iż na artozę nie chorują również osoby młode. Proces chorobowy może rozpocząć się bowiem już u osób w wieku 20 lat. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że około 50% trzydziestolatków w naszym kraju posiada już pewne zmiany degeneracyjne.

Przyczyny artozy

Do czynników rozpoczynających proces chorobowy można zaliczyć uraz, wady w budowie układu ruchu, czy różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne. W rzeczywistości można wymienić bardzo wiele potencjalnych przyczyn występowania choroby zwyrodnieniowej stawów. Warto wskazać na czynniki sprzyjające rozwojowi tego schorzenia. Artozę w znacznym stopniu przyspiesza zatem nadwaga, zła dieta, rodzaj wykonywanej pracy, styl życia oraz zbyt duże obciążanie stawów w trakcie aktywności fizycznej.

Objawy choroby

Początek choroby może przebiegać bezobjawowo. Do najwcześniej występujących symptomów zalicza się przede wszystkim ból, który nasila się zwłaszcza podczas wykonywanych ćwiczeń oraz przy nadmiernym wysiłku. Wraz z postępem choroby zaobserwować można ograniczenie ruchomości stawów oraz przykurcze zgięciowe. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest powiększanie się oraz jednoczesne zniekształcenie obrysów stawu. Typowe jest również odczuwanie bólów stawowych oraz sztywności w ich obrębie. W miarę rozwoju choroby dolegliwości stają się coraz to bardziej uciążliwe i występują znacznie częściej niż we wczesnym jej stadium.

Diagnoza i leczenie artozy

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż artoza jest chorobą rozwijającą się powoli. W niektórych przypadkach przebiega ona bezobjawowo nawet przez kilka lat. Pierwszym i bardzo często lekceważonym symptomem tej choroby jest odczuwanie krótkotrwałej sztywności stawów tuż po spoczynku. Bóle występują z reguły w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, a z czasem ustępują. Mimo tego, nie należy zwlekać i jak najszybciej rozpocząć skuteczne leczenie. Rozpoznanie artozy jest bardzo łatwe. Niekiedy wystarczy jedynie wywiad z pacjentem. Za pomocą zdjęcia RTG możliwe jest wskazanie zwężonej szpary stawowej, torbieli oraz wyrośli kostnych. Badanie pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby. Za pomocą badania USG można wykryć zmiany, które są niewidoczne w badaniu RTG. Mówiąc o leczeniu artozy, ma się raczej na myśli opóźnienie procesu destrukcji oraz poprawę komfortu życia osoby chorej. Nie da się już bowiem naprawić uszkodzeń, które zostały dokonane w trakcie przebiegu artozy. Zaleca się zatem odpowiednią rehabilitację, przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety oraz przyjmowanie środków przeciwbólowych. Proces leczenia zawsze ustalany jest indywidualnie, z uwzględnieniem wieku pacjenta, czynników ryzyka, czy innych współistniejących chorób.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *