/ Chore stawy / Endoproteza stawu kolanowego

Endoproteza stawu kolanowego

admin on 12 maja 2014 - 15:28 in Chore stawy

staw-kolanowy

Endoproteza stawu kolanowego to implant, inaczej mówiąc: wszczep, którego zadaniem jest zastąpienie zniszczonych powierzchni stawowych. Wskazaniem do wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa. Endoprotezę stosuje się w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z chorobą, a także przywrócenia sprawności kolana. Dzięki endoprotezie możliwe jest wykonywanie bezbolesnych ruchów od pełnego wyprostu do zgięcia w zakresie około 90-100 stopni. Endoproteza stawu kolanowego składa się z dwóch elementów metalowych, a także jednego elementu polietylenowego, zapewniającego wzajemny ruch. Dzięki zastosowaniu specjalnego cementu możliwe jest zamocowanie części metalowych w kości.

Endoproteza stawu kolanowego zakładana jest w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych powstałych z różnych przyczyn. Zmiany te jednak wiążą się zawsze ze znacznym dolegliwościami bólowymi, zaburzeniami osi oraz związanym z tym ograniczeniem ruchomości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zabieg ten jest nieodwracalny, jednakże w większości przypadków przebiega bez żadnych komplikacji. Do niepowodzeń dochodzi raczej rzadko ? mniej więcej w 3%-4% wykonywanych zabiegów.

Wyróżnić można trzy typy endoprotez stawu kolanowego. Pierwszą z nich jest tak zwana endoproteza kondylarna, której zadaniem jest zastępowanie jedynie powierzchni stawowych. Taką endoprotezę zakłada się przy zachowanych więzadłach krzyżowych oraz pobocznych kolana. Drugim rodzajem jest endoproteza półzwiązana, którą stosuje się przede wszystkim w przypadku bardzo zniszczonych stawów oraz więzadeł. Dzięki takie endoprotezie możliwe jest wykonywanie ruchów rotacyjnych, zginanie oraz prostowanie. Ostatnim typem endoprotezy stawu kolanowego jest tak zwana endoproteza związana, która zapewnia zgięcie i prostowanie. Ten model jest jednak na chwilę obecną raczej rzadko stosowany.

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Do takich przeciwwskazań zalicza się głównie: stawy neurogenne Charcota, zakażenia stawu lub skóry w okolicy obszaru, na którym ma być wykonywany zabieg, otyłość, młody wiek, osteoporozę, a także żylaki. Pacjent zakwalifkowany do wykonania zabiegu kierowany jest następnie do anestezjologa, celem znieczulenia. Dzień przed wykonaniem zabiegu pacjentowi podawane są antybiotyki, których zadaniem jest zapobieganie zakażeniu. Podaje się także heparynę, która chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Zabieg trwa około godzinę. Pacjent pozostaje jednak w szpitalu przez około dziesięć dni, ponieważ konieczna jest późniejsza rehabilitacja oraz nauka chodzenia z pomocą kul łokciowych. Po dwóch tygodniach od operacji zdejmowane są szwy.

Endoproteza stawu kolanowego umożliwia znaczne zmniejszenie, a niekiedy nawet i całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Konieczne jest jednak stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich, w tym również rehabilitacyjnych. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń jest w tym przypadku niezwykle ważne ? tylko wówczas możliwy jest powrót do normalnej sprawności ruchowej. W początkowym etapie rekonwalescencji trzeba szczególnie pamiętać o tym, aby nie obciążać operowanej kończyny. Ćwiczenia ruchowe operowanego stawu wykonywane są już po dwóch dniach od wykonania zabiegu.

Comments are disabled

Comments are closed.