Reaktywne zapalenie stawów
Reaktywne zapalenie stawów charakteryzuje się asymetrycznym, jałowym zapaleniem kilku stawów, zwłaszcza kończyn dolnych i przyczepów ścięgnistych. Zapalenie to jest poprzedzone zakażeniem, obejmującym w większości przypadków przewód pokarmowy oraz narządy płciowe. Do najczęstszych czynników etiologicznych zalicza się pałeczki jelitowe z rodziny Enterobacteriaceae oraz chlamydie.
Obraz kliniczny i przebieg choroby
Przed wystąpieniem choroby mogą pojawić się niewielkie objawy zakażenia, na około cztery tygodnie przed charakterystycznymi symptomami ze strony stawów. Do objawów ogólnych towarzyszących reaktywnemu zapaleniu stawów zalicza się przede wszystkim: złe samopoczucie, gorączkę oraz osłabienie organizmu. Najbardziej charakterystyczne są jednak zmiany w układzie ruchu. Występuje zazwyczaj ból oraz obrzęk pojedynczego stawu, bądź kilku stawów, najczęściej kończyn dolnych. Typowy jest także ból pleców, krzyża oraz pośladków. U około 50% osób chorych występują również objawy zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych lub kręgosłupa. Pojawia się ponadto ból pięt, któremu towarzyszy niekiedy obrzęk. Pewna część pacjentów ma również trudności w chodzeniu. Jest to objaw zapalenia przyczepów ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego do kości piętowej.
Reaktywne zapalenie stawów prowadzi również do pewnych zmian skórnych oraz zmian pojawiających się w błonach śluzowych. Charakterystyczne są zatem wykwity grudkowo-łuskowate i towarzyszące temu nadmierne rogowacenie podeszwowej powierzchni stóp. Mogą pojawiać się także żółtawe lub szare przebarwienia, zgrubienia oraz wgłębienia paznokci. Innym objawem mogą być ponadto niebolesne, błyszczące afty występujące na podniebieniu, języku, a także w błonie śluzowej policzków i warg.
Do zmian pojawiających się w układzie moczowo-płciowym zalicza się przede wszystkim pęcherzyki, nadżerki lub plamki, występujące przede wszystkim w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia lub żołędzi. Charakterystyczny jest także wyciek z cewki moczowej oraz ból podczas oddawania moczu. W przypadku kobiet może się z kolei pojawić zapalenie pochwy lub szyjki macicy.
Reaktywne zapalenie stawów może powodować również pewne zmiany oczne. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim zapalenie spojówek. Jest to z reguły pierwszy, pojawiający się objaw, który ustępuje jednak stosunkowo szybko. Niekiedy może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy. Innym objawem ze strony oczu może być również ostre zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka.
Do innych, charakterystycznych objawów, które mogą się pojawić podczas reaktywnego zapalenia stawów, zalicza się: zmiany w sercu (zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, czy aorty wstępującej). Bardzo rzadkim objawem jest natomiast zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Leczenie reaktywnego zapalenia stawów
W ramach leczenia poszczególnych stanów zapalnych i zespołów objawowych, stosuje się różnego rodzaju leki oraz zalecenia. Leczenie zapalenia stawów i przyczepów ścięgnistych wymaga ograniczenia aktywności fizycznej. Należy zatem unikać chodzenia, jeśli zajęte zostały stawy kończyn dolnych. Leczenie to obejmuje również fizjoterapię, celem zmniejszenia dolegliwości oraz zapobiegania zanikowi mięśni. Konieczne jest także przyjmowanie leków. Zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stanowiących podstawę terapii, zwłaszcza w początkowym okresie. Dostawowo przyjmowane są także glikokortykosteroidy. W razie nieskuteczności wyżej wymienionych leków wskazane jest przyjmowanie leków modyfikujących przebieg choroby.
W ramach leczenia zmian skórnych oraz zmian występujących w błonach śluzowych stosuje się środki keratynolityczne, glikokortykosteroidy lub kalcypotriol w postaci maści lub kremu. Dotyczy to umiarkowanych zmian skórnych. Z kolei w przypadku zmian ciężkich, wskazane jest stosowanie metotreksatu oraz retinoidów. Celem leczenia zapalenia błony naczyniowej oka, należy stosować glikokortykosteroidy w postaci kropli do oczu. Zalecane są ponadto leki, które rozszerzają źrenice. Zastosowanie antybiotykoterapii wskazane jest w przypadku udokumentowanego czynnego zakażenia, głównie chlamydią.
Rokowanie
W większości przypadków rokowanie jest dobre. Choroba bardzo często ustępuje, nawet u tych pacjentów, u których odnotowano ciężkie zmiany. Reaktywne zapalenie stawów bardzo rzadko prowadzi do zgonu. Około 15% chorych cierpi na niepełnosprawność ruchową, która jest wynikiem ciężkiego przebiegu choroby wiążącego się z zajęciem stawów kończyn dolnych, stawów kręgosłupa, czy stawów krzyżowo-biodrowych. Jeżeli ostre zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka jest nieodpowiednio leczone, bądź nawracające, u chorego może rozwinąć się zaćma lub ślepota.