Jak dbać o stawy?
Na kontuzje i dolegliwości bólowe narażone są najczęściej kostki, kolana, ramiona, łokcie i nadgarstki. To właśnie w tych miejscach znajdują się stawy, które nieodpowiednio rozgrzane przed treningiem lub nadwyrężone wysiłkiem, mogą przynieść znaczny dyskomfort. Jak się przed nim uchronić i jak dbać o stawy?
Wzmocnienie
Treningi cardio, takie jak bieganie czy pływanie, są doskonałe do poprawy ruchomości stawów. Angażują wszystkie mięśnie wzmacniając je, dzięki czemu tworzą one naturalną barierę ochronną dla stawów. Trzeba jednak uważać, żeby się nie przeforsować ? nadmierne obciążenie treningami niedopasowanymi do własnych możliwości, może przynieść odwrotny skutek. Początkujący sportowcy powinni zaczynać od rowerków stacjonarnych, maszyn do wiosłowania, bieżni i spacerów.
Elastyczność
Stawom posłuży rozciąganie, czyli taki trening ciała, który zwiększy ruchomość mięśni i stawów. Przystępując do niego, trzeba najpierw zadbać o rozgrzewkę, żeby nie nabawić się kontuzji. Jeśli dane ćwiczenie zaczyna sprawiać ból ? nie należy wykonywać go na siłę, ale powiększać zakres ruchu stopniowo.
Profilaktyka
Każda aktywność fizyczna powinna być podejmowana z rozsądkiem. Gwałtowne obciążenia wynikające z dźwigania, szybkie zmiany pozycji po np. długotrwałym siedzeniu czy klęczeniu np. w przydomowym ogródku, skutkują najczęściej bólem nadwyrężonych stawów. Także dobór nieodpowiedniego obuwia do rodzaju podejmowanej aktywności może skończyć się bólem, ponieważ będzie niewłaściwie amortyzować stawy. Inne buty należy więc zakładać do biegania, a inne do gry w siatkówkę na hali sportowej.
W dbaniu o stawy istotne jest także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Osoby spędzające większą część dnia w pozycji siedzącej, powinny zwrócić uwagę na właściwe ułożenie stóp ? na płasko, w całości na podłodze, a także na oparcie dla pleców. Na właściwej pozycji powinien się także znajdować blat biurka i klawiatura komputera. Pochylanie się do przodu w trakcie pracy czy nienaturalne podnoszenie rąk do pisania, nie sprzyja stawom i całemu układowi szkieletowemu.
Kolejnym ważnym elementem profilaktyki jest kontrola wagi. Otyłość sprzyja nadmiernemu obciążaniu stawów, dlatego dobrze jest podjąć choćby minimalną, stopniową aktywność fizyczną, żeby zrzucić zbędne kilogramy i tym samym uwolnić stawy od dolegliwości.
Suplementacja
Stawom przyda się także wzmocnienie od środka, czyli suplementacja preparatami wspomagającymi budowę i regenerację chrząstki stawowej, np. Arthron Complex z glukozaminą i chondroityną, które wpływają na utrzymanie stawów w dobrej kondycji, albo 4Flex ? z łatwo przyswajalnym hydrolizatem kolagenu. Oba środki są łatwo dostępne (i często tańsze) w aptekach internetowych, np. w Cefarm24, w sekcji Regeneracja chrząstki stawowej.
Stosowanie preparatów w połączeniu z profilaktyką i ćwiczeniami sprawi, że stawy będą sprawnie funkcjonować, umożliwiając podejmowanie codziennej aktywności bez cienia dyskomfortu.