Choroba Bechterowa
Choroba Bechterowa, nazywana także zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa dotyczy przede wszystkim mężczyzn pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój tej choroby jest mutacja genetyczna. Choroba Bechterowa objawia się zmianami zwyrodnieniowymi występującymi głównie w stawach krzyżowo-biodrowych oraz w więzadłach międzykręgowych. Wraz z rozwojem choroby następuje zesztywnienie więzadeł oraz nadmierne skostnienie, przyczyniające się do znacznych trudności w poruszaniu nogami. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłą chorobą zapalną, która powoduje silny ból oraz sztywność. Charakteryzuje się zmiennym nasileniem. Może występować zarówno w łagodnej, jak i w bardzo ciężkiej postaci. Zaawansowana postać choroby prowadzi do znacznego ograniczenia ruchomości kręgosłupa. W efekcie następuje pochylenie sylwetki osoby chorej do przodu. Choroba Bechterowa może również zajmować inne stawy oraz różne narządy.
Jakie są przyczyny choroby Bechterowa?
Dokładne przyczyny choroby Bechterowa nie zostały poznane do dnia dzisiejszego. Schorzenie rozwija się najprawdopodbniej za sprawą kilku czynników: genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w bliskiej rodzinie odnotowano przypadki tej choroby. Oznacza to, że istotny wpływ na jej rozwój ma podłoże genetyczne.
Częstotliwość występowania choroby
Choroba Bechterowa występuje z różną częstotliwością, jeżeli chodzi o poszczególne rejony kuli ziemskiej. Znacznie częściej chorują na nią jednak mężczyźni. Początek choroby występuje z reguły wraz z końcem okresu dojrzewania, a także u młodych osób, pomiędzy 17. a 35. rokiem życia. Odnotowano również przypadki zachorowań u dzieci oraz osób starszych. W Europie Środkowej około 0,3-0,5% społeczeństwa choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Objawy
Pierwsze objawy, które występują w przypadku choroby Bechterowa, rzadko kiedy łączone są ze schorzeniem zwyrodnieniowym. Na samym początku choroby pacjenci odczuwają przede wszystkim dość duże osłabienie, brak apetytu oraz ogólne złe samopoczucie. Wraz z rozwojem choroby pojawia się ból w okolicy krzyżowo-biodrowej. Nasila się on zwłaszcza podczas nocy, a także po długim zastaniu. W bardziej zaawansowanej postaci choroby ból przechodzi w obszar odcinka piersiowego i szyjnego. Na uwagę zasługuje fakt, że schorzenie to bardzo często prowadzi do nawracającego zapalenia tęczówki oraz błony naczyniowej oka. Choroba Bechterowa sprzyja również występowaniu chorób płuc, zapalenia prostaty i jelit, a także tak zwanej amyloidozy, czyli choroby polegającej na odkładaniu się białka w organizmie.
Leczenie
Całkowite wyleczenie choroby nie jest niestety możliwe. Odnotowano jedynie pojedyncze przypadki, w których to choroba Bechterowa ustąpiła samoistnie. W ramach leczenia przyjmuje się natomiast środki, których zadaniem jest kontrolowanie objawów choroby oraz poprawienie komfortu życia pacjenta. Niektóre leki prawdopodobnie hamują rozwój choroby. Dzięki podjęciu odpowiedniego leczenia choroba Bechterowa może mieć łagodny przebieg.