/ Chore stawy / Dna moczanowa

Dna moczanowa

admin on 23 stycznia 2014 - 14:19 in Chore stawy

dna moczanowa

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa, nazywana również podagrą lub artretyzmem, to choroba polegająca na odkładaniu się w tkankach kryształów moczanu sodu. Schorzenie to rozpoczyna się od nagłego bólu, zaczerwienienia oraz obrzęku jednego, bądź dwóch stawów. Ból nasila się z każdą godziną, powodując obrzęk oraz ograniczenie ruchomości stawu. Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, znacznie częściej występującą w przypadku mężczyzn, niż u kobiet. Dotyka ona głównie mężczyzn po czterdziestym roku życia. W przypadku kobiet występuje głównie w okresie menopauzy. Dna moczanowa coraz częściej występuje również u osób młodych. Choroba ta w najczęstszych przypadkach zajmuje stawy, powodując tym samym ataki bardzo silnego bólu. Zaawansowana postać tej choroby prowadzi natomiast do uszkodzenia narządu ruchu oraz niesprawności. Niekiedy może też zająć inne narządy, powodując uszkodzenie nerek, czy kamicy moczowej. Dna moczanowa bardzo często występuje również wraz z innymi chorobami, takimi jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz choroba niedokrwienna serca.

Jakie są przyczyny choroby?

Choroba spowodowana jest poprzez odkładanie kryształów moczanu sodu, co jest z kolei wynikiem zwiększonego stężenia kwasu moczowego. Nadmierna produkcja tego kwasu oraz zmniejszenie jego wydalania z organizmu prowadzi do zwiększenia stężenia. Dna moczanowa rozwija się u jednej na pięć osób posiadających zwiększone stężenie kwasu moczowego. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie została jednak wyjaśniona.

Objawy dny moczanowej

Chorobę tę charakteryzuje fakt, że rozwija się ona w ukryciu i atakuje nagle. Jej pierwszym objawem jest najczęściej ostry ból w jednym, bądź w kilku stawach. Ze względu na miejsce występującego bólu, wyróżnia się kilka rodzajów dny moczanowej. Pierwszym z nich jest wspomniana wcześniej podagra. Mówi się o niej wówczas, kiedy ból atakuje obszar śródstopno-paliczkowy. Inny rodzaj choroby ? tak zwana chiragra wywołuje ból w obrębie jednego ze stawów rąk. Omagra występuje wówczas, kiedy choroba atakuje staw barkowy. Gonagra natomiast wiąże się z bólem od strony stawu kolanowego. Cechą charakterystyczną dny moczanowej jest to, że ból najczęściej pojawia się rano, a także po spożyciu sytego posiłku połączonego z alkoholem.

Leczenie choroby

Leczenie dny moczanowej opiera się w dużym stopniu na zmianie stylu życia i wprowadzeniu odpowiedniej diety. Zalecane jest także przyjmowanie leków, które w znacznym stopniu łagodzą objawy choroby i poprawiają komfort życia pacjenta. Kuracja może skupiać się głównie na leczeniu ostrych napadów choroby, leczeniu dny przewlekłej, a także na leczeniu powikłań tego schorzenia. Aby poprawić stan zdrowia, należy jeść kilka posiłków dziennie, podzielonych na mniejsze porcje. Zalecane jest także spożywanie dużej ilości płynów, celem odprowadzenia kwasu moczowego z organizmu. Leczenie farmakologiczne opiera się głównie na przyjmowaniu allopurynolu, a więc leku, który blokuje wytwarzanie kwasu moczowego. Wskazane jest także stosowanie wspomagających leków moczopędnych.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *