/ Chore stawy / Choroby stawów

Choroby stawów

admin on 30 grudnia 2015 - 11:36 in Chore stawy

zdrsen

Najczęściej uważamy, że jeśli stawy nas nie bolą to nie musimy się o nie martwić. Nic bardziej mylnego. Proces zwyrodnieniowy ma charakter przewlekły i przez długi okres czasu nie daje żadnych objawów Najczęściej, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości, to zmiany w stawach są już bardzo zaawansowane. W tym momencie leczenie jest już trudne i mało skuteczne. Stawy są ruchomymi połączeniami kości, dzięki którym jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Składają się one z torebki stawowej, błony maziowej, jamy stawowej, powierzchni stawowej oraz chrząstki stawowej.

Bardzo ważna chrząstka stawowa

Za wiele chorób w tym reumatycznych odpowiada stan chrząstki stawowej. Jest to wytrzymała i bardzo elastyczna tkanka, której zadaniem jest nie tylko ochrona powierzchni stawowej przed ścieraniem, ale zapewnienie odpowiedniej amortyzacji oraz poślizgu. Z biegiem lat niestety zaczyna się ona zużywać. Do uszkodzenia chrząstki stawowej może dojść w skutek urazu, choroby, niezdrowego stylu życia lub stosowania środków farmaceutycznych. Choroby stawów są bardzo bolesne i ograniczają możliwość aktywnego życia.

Jak dbać o stawy?

Jak w większości przypadków najważniejsza jest profilaktyka. Dużo łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Najlepszą formą wzmacniania stawów jest ruch. Nie chodzi tu o forsowne i ciężkie ćwiczenia, ale o regularny, ale umiarkowany wysiłek fizyczny. Dzięki aktywności fizycznej można mieć smukłą sylwetkę oraz zdrowe stawy. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia dieta, powinna być ona bogata w wapń, witaminy oraz bioflawonoidy. Bioflawonoidy to substancje roślinne o silnych właściwościach przeciwutleniających.

Aktywność fizyczna wzmacnia kości i mięśnie, dzięki temu chore stawy zachowują normalną ruchliwość i nie ulegają zesztywnieniu. Pod pojęciem ?aktywność fizyczna? kryją się różne możliwości. Nie musi to być wyczynowe uprawianie sportu. Wystarczy codzienny spacer i krótka gimnastyka. Pomocne będą: biegi, pływanie, jazda na rowerze.

Co stanowi zagrożenie dla stawów?

Dbając o stan swoich stawów należy pamiętać by przy pracy fizycznej rozkładać ciężar równo na obie ręce. Natomiast podnosząc ciężki przedmiot należy unikać robienia tego na wyprostowanych kolanach. Lepiej najpierw kucnąć, a dopiero potem dźwigać ciężki przedmiot. Na ból stawów dużo bardziej narażone są również osoby, na co dzień chodzące w obuwiu na wysokim obcasie oraz osoby otyłe. Dlatego warto chodzić w wygodnym obuwiu i zdrowo się odżywiać.

Stawy mogą być również zaatakowane przez bakterie przenoszone drogą płciową zwane chlamydiami. Na skutek ich oddziaływania na układ immunologiczny, osłabieniu ulegają połączenia kości.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, takich jak ból lub sztywność stawów należy niezwłocznie skonsultować się z ortopedą. Dobrej klasy specjaliści są dostępni między innymi w przychodniach Multi Med. Choroby stawów mogą mieć różne przyczyny, a większości z nich można skutecznie zapobiegać. Wystarczy jedynie pamiętać o systematycznym i umiarkowanym wysiłku fizycznym oraz o utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała.

Comments are disabled

Comments are closed.