/ Chore stawy / Czy warto brać kolagen na stawy?

Czy warto brać kolagen na stawy?

admin on 25 kwietnia 2016 - 11:50 in Chore stawy

kolagen

Dolegliwości stawowe potrafią obniżyć jakość życia. Dotykają one coraz większej liczby osób, nie tylko starszych, ale i młodych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele ? intensywne uprawianie sportów, zwyrodnienia stawów, siedzący tryb życia, schorzenia autoimmunologiczne, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. W takich sytuacjach oprócz leków uśmierzających dolegliwości bólowe i wspomagających dążenie do zdrowia nie można zapominać także o suplementach pomagających stawom w prawidłowym funkcjonowaniu.

Na aptecznych półkach można znaleźć wiele suplementów przeznaczonych do stosowania na stawy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w ich produkcji składników aktywnych jest kolagen, który przyspiesza regenerację chrząstki stawowej i utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zaleca się ich stosowanie nie tylko w sytuacji, gdy pojawiają się już problemy ze stawami, ale również profilaktycznie, przede wszystkim w przypadku osób uprawiających sporty, z nadwagą, ponieważ są one bardziej narażone na przeciążenia stawów, a także w starszym wieku, gdy ilość kolagenu w tkankach organizmu ulega stopniowemu zmniejszeniu.

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, które występuje również w organizmach wszystkich kręgowców. Charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na rozciąganie. W organizmie człowieka znajduje się nie tylko chrząstce stawowej, ale również występuje w skórze i zapobiega powstawaniu zmarszczek, jest składnikiem rogówki oka, ścięgien, tkanki kości, śródbłonku, a także tkanki tworzącej blizny. Zależnie od funkcji oraz miejsca występowania wyróżnia się osiem głównych typów kolagenu ? kolagen występujący w chrząstkach stawowych to typ II.

Działanie suplementów z kolagenem na stawy

Do suplementów wspierających działanie stawów wykorzystuje się w związku z tym kolagen typu II, czyli ten najbardziej odpowiedni dla chrząstek stawowych, dzięki czemu również najskuteczniejszy. Często jest on również uzupełniony o dodatkowe składniki, na przykład kwas hialuronowy, witaminę C, chondroitynę, glukozaminę, magnan, które wspomagają działanie stawów, dlatego też działanie tego typu specyfików jest bardziej kompleksowe.

Suplementy kolagenowe powodują, że komórki chrzęstne zaczynają bardziej intensywnie wydzielać kolagenu II typu, który odpowiada w dużej mierze za ruchomość stawów. W ten sposób możliwe jest złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólów stawów, problemów z ich przykurczami, trudności z rozruszaniem stawów, które doświadczane są w szczególności po wstaniu z łóżka lub też po dłuższym okresie braku ruchu.

Najczęściej suplementy zawierające kolagen oraz inne składniki wspomagające zdrowie stawów mają formę kapsułek lub saszetek do rozpuszczania w wodzie, dlatego też zawarte w nich składniki są szybko przyswajane przez organizm. Oprócz takich specyfików można również zakupić preparaty do stosowania miejscowego na bolące stawy ? mają one formę żeli, maści lub kremów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.lagenko.pl/blog/kolagen-na-stawy-lagenko-pl/.

Comments are disabled

Comments are closed.