/ Chore stawy / Jak dbać o stawy?

Jak dbać o stawy?

admin on 4 maja 2014 - 08:23 in Chore stawy

stawy1

Problemy ze stawami, mimo iż kojarzą się głównie z osobami starszymi, coraz częściej dotyczą również młodego pokolenia. Głównym tego powodem jest prowadzony przez nas obecnie niezdrowy styl życia. Do bólu stawów i istotnych problemów zdrowotnych prowadzi głównie siedzący tryb życia, brak ruchu, otyłość, nadwaga i niewłaściwa dieta. Choroby zwyrodnieniowe nadal mylnie kojarzone są jedynie z osobami starszymi. Tymczasem z przeprowadzonych badań wynika, że co druga osoba w naszym kraju, mająca około trzydzieści lat, posiada zmiany degeneracyjne w stawach. Do takich zmian prowadzą głównie wspomniane wyżej czynniki niezdrowego stylu życia, a przede wszystkim nadwaga, która prowadzi do zbytniego obciążania stawów.

Wszelkie schorzenia reumatyczne zaczynają się przede wszystkim od chrząstki stawowej, która jest amortyzatorem i zapobiega tarciu. Kiedy chrząstka ta zbytnio się zużywa, nasze stawy nie funkcjonują prawidłowo. Problemy ze stawami mogą być wynikiem wszelkich urazów, czy na przykład stosowanej wcześniej farmakoterapii. Chrząstka stawowa nie działa prawidłowo między innymi w wyniku niewłaściwego trybu życia, wszelkich chorób autoimmunologicznych, niewłaściwości w budowie anatomicznej, czy niedoborów żywienioych.

Wspomniane już wielokrotnie zwyrodnienie stawów to choroba, która wiąże się z ogromnym bólem i dotyczy coraz większej grupy ludzi na całym świecie. Zwyrodnienie stawów prowadzi do znacznych ograniczeń w codziennym poruszaniu się. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że proces zwyrodnieniowy jest powolny, często przez dłuższy czas bezobjawowy. Kiedy zostaje w końcu zauważony, choroba okazuje się trudna do wyleczenia, niezwykle uciążliwa i długotrwała.

Jak zatem dbać o stawy?

Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu stawów, powinniśmy zadbać przede wszystkim o regularną aktywność fizyczną. Systematyczny ruch i ćwiczenia to bardzo dobry krok w kierunku do lepszego samopoczucia, a także opóźnienia procesu starzenia się chrząstki stawowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby podejmowana przez nas aktywność fizyczna nie obciążała zbytnio stawów, gdyż może wówczas przynieść efekt odwrotny. Zbyt intensywny i niewłaściwie przeprowadzony wysiłek może przycznić się do poważnych problemów ze stawami. Wykonywany przez nas ruch powinien być zatem umiarkowany, z największą dbałością o stawy. Mówiąc o aktywności fizycznej, nie ma się na myśli wyłącznie zawodowego uprawiania sportu. Wystarczy regularny spacer, jazda na rowerze, pływanie od czasu do czasu, czy krótka gimnastyka.

Dbałość o stawy to także stosowanie odpowiedniej diety. Jak powinna wyglądać taka dieta? Należy zadbać o odpowiednią suplementację wapnia, bioflawonoidów, a także witaminy B, C i D. Pomocna okaże się również suplementacja glukozaminy, kolagenu oraz chondroityny. Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. W przypadku osób otyłych chrząstka stawowa ściera się znacznie szybciej, co prowadzi do bólu stawów oraz znacznych problemów zdrowotnych. Wdrożenie odpowiedniej diety, dbałość o prawidłową wagę, podjęcie prawidłowej aktywności fizycznej ? wszystko to sprawi, że Twoje stawy będą w dobrym stanie.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *