/ Chore stawy / Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

admin on 10 stycznia 2014 - 08:22 in Chore stawy

ból plecówZwyrodnienie stawów kręgosłupa powoduje zmiany podobne do tych, które powstają w wyniku zwyrodnienia stawów kolanowych, bądź biodrowych. Choroba zwyrodnienia stawów kręgosłupa objawia się zmianami zachodzącymi między wyrostkami stawowymi kręgów. Schorzenie to bardzo często spowodowane jest urazami mechanicznymi, a także różnego rodzaju zdarzeniami biologicznymi. W wyniku choroby na różnym poziomie kręgosłupa mogą pojawiać się tak zwane dyskopatie, a więc przesunięcia dysku międzykręgowego. Dyskopatia prowadzi z kolei do ucisku na korzenie nerwowe.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa charakteryzuje się przede wszystkim ograniczoną ruchomością chorego stawu. Pacjent odczuwa ponadto silny ból stawu, nasilający się zwłaszcza podczas długotrwałej pozycji stojącej. Do innych, charakterystycznych dla tej choroby objawów zalicza się także: zaburzenie czucia podczas ucisku na korzeń nerwowy, niedowład mięśniowy, problem z oddawaniem moczu, a także silny ból w przypadku wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego. Chorobę zwyrodnieniową charakteryzuje przede wszystkim ból stawowy, ograniczenie ruchomości stawowej, tkliwość, a także proces zapalny. Zwyrodnienie stawów kręgosłupa jest chorobą, która postępuje bardzo wolno i może prowadzić nawet do deformacji stawów.

Przyczyny występowania choroby

Do głównych przyczyn związanych z występowaniem zwyrodnień stawów kręgosłupa zalicza się przede wszystkim przeciążenia stawów, które mogą wynikać na przykład z nieprawidłowej postawy lub z wad wrodzonych związanych z budową kręgosłupa. Rozwojowi choroby sprzyjają także wszelkie urazy mechaniczne, a także stałe obciążanie stawów. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze, otyłe, nie podejmujące aktywności fizycznej oraz nie dbające o ochronę stawów. Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby z zaburzeniami neurologicznymi.

Diagnostyka i leczenie

Początkowy przebieg choroby może być bezobjawowy. Choroba może zatem rozwijać się przez wiele lat i pozostawać niezauważona. Pierwszym, wyraźnym sygnałem powinny być bóle oraz sztywność kręgosłupa, zwłaszcza podczas porannego wstawania. Niekiedy ból kręgosłupa nasila się w trakcie zmian pogodowych. W ramach leczenia zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zalecane jest przeprowadzenie kompleksowej terapii. Wskazane jest zatem odpowiednie leczenie farmakologiczne, a także zmiana trybu życia, odżywiania się i podjęcie rehabilitacji fizycznej. Jeżeli przyczyna choroby pozostaje nierozpoznana, leczenie polega na likwidowaniu objawów oraz zmianie przebiegu choroby. W przypadku rozpoznania przyczyny choroby, leczenie oscyluje zarówno wokół przyczyny, jak i objawów oraz przebiegu schorzenia. Terapia każdorazowo ustalana jest indywidualnie, w zależności od rodzaju oraz przebiegu choroby.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *