/ Chore stawy / Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów za pomocą kwasu hialuronowego

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów za pomocą kwasu hialuronowego

admin on 16 czerwca 2014 - 12:14 in Chore stawy

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. W literaturze medycznej znalazło się sporo miejsca poświęconego kwasowi hialuronowemu stosowanemu w iniekcjach dostawowych w przypadku choroby zwyrodnieniej stawów, obejmującej zwłaszcza staw kolanowy. Opisane zostały także liczne przypadki skutecznego zastosowania kwasu hialuronowego w stawie biodrowym, skokowym, barkowym i skroniowo-żuchwowym. Stwierdzono również, że im wcześniejsze zastosowanie tego kwasu, tym leczenie staje się bardziej efektywne.

Kwas hialuronowy w postaci iniekcji dostawowych stosowany jest w medycynie od 1986 roku. Na chwilę obecną, źródło otrzymywania tego kwasu do celów leczniczych stanowi tak zwana biofermentacja, a więc wytwarzanie w laboratoriach z uwzględnieniem bakterii Streptococus equi. W najnowszych preparatach zastosowano kwas hialuronowy stabilizowany, a więc taki, którego efekty utrzymują się znacznie dłużej (trzy iniekcje dostawowe mają starczyć na okres dwunastu miesięcy).

Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem płynu stawowego. Tak zwany hialuronian, a więc sól kwasu hialuronowego, to związek wydzielany do płynu stawowego poprzez synowiocyty, czyli komórki błony maziowej. Hialuronian jest odpowiedzialny za właściwości płynu stawowego i odgrywa niezwykle ważną rolę we właściwym ruchu stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów przyczynia się do zmniejszenia stężenia hialuronianu. Metodą zapobiegawczą jest tak zwana wiskosuplementacja, a więc zabieg polegający na dostawowym podawaniu kwasu hialuronowego w postaci zastrzyków. Wiskosuplementacja prowadzi do wzrostu elastyczności oraz lepkości płynu stawowego oraz zwiększenia poślizgu chrząstki stawowej, co skutkuje ogólną poprawą warunków stawu. Działanie kwasu hialuronowego prowadzi do płynnego ruchu oraz zmniejszenia tarcia powierzchni stawowych.

Kwas hialuronowy stosowany w iniekcjach dostawowych nie powoduje skutków ubocznych. Znaczna poprawa zauważalna jest przede wszystkim w przypadku pacjentów z pierwszym stopniem zaawansowania choroby. U pacjentów z czwartym stopniem zmian zaobserwować można natomiast skuteczne złagodzenie dolegliwości. Zastosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów przyczynia się do znacznego zmniejszania dolegliwości bólowych oraz ogólnej poprawie ruchomości stawów. Kwas hialuronowy podaje się najczęściej w przypadku stawu kolanowego oraz biodrowego. Iniekcje dostawowe powinny być podawane regularnie, w odpowiednich odstępach czasowych (około siedem dni). Po sześciu miesiącach podawany jest kolejny, tzw. przypominający zastrzyk.

Podawanie iniekcji dostawowych to zabieg bardzo bezpieczny. Nie wiąże się z występowaniem jakichkolwiek powikłań, a prawidłowo wykonany jest całkowicie bezbolesny. Stosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów skutkuje znaczą poprawą stanu zdrowia pacjentów, a także zwiększeniem ich aktywności ruchowej. Aby taka metoda mogła być zastosowana, konieczne jest wcześniejsze wykonanie badania klinicznego, a także innych, dodatkowych badań, takich jak: RTG, USG, czy MRI.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *