/ Chore stawy / Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego

admin on 18 marca 2014 - 13:48 in Chore stawy

ankle injury

Skręcenie stawu skokowego należy do najczęstszych urazów dotyczących kończyny dolnej. Podjęcie w miarę szybkiego i odpowiedniego leczenia pozwala na stosunkowo szybki powrót do pełnej sprawności, jednakże bagatelizowanie i zaniedbanie takiego urazu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, związanych przede wszystkim z długotrwałymi dolegliwościami ze strony stawu skokowego. Bagatelizowanie skręcenia stawu skokowego niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje, szczególnie dla sportowców. Do powikłań tych można zaliczyć nawracające skręcenia, czy nawet zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego, objawiające się po wielu latach. Niezwykle ważną rolę odgrywa zatem podjęcie wczesnego, odpowiedniego postępowania, tuż po skręceniu stawu skokowego. W dalszym etapie niezwykle istotne jest oczywiście prawidłowe leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Do skręcenia stawu skokowego bardzo często dochodzi podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Nie oznacza to jednak, że uraz ten nie może przydarzyć się każdemu z nas, podczas wykonywania codziennych obowiązków. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podczas skręcenia kostki, istnieje duże ryzyko wystąpienia ponownych uszkodzeń, w późniejszym czasie. Skręcenie stawu skokowego na pierwszy rzut oka wydaje się urazem niegroźnym, wręcz błahym. Warto jednak ponownie podkreślić, że nie podjęcie odpowiedniego leczenia prowadzi w tym przypadku do takich powikłań, jak niestabilność stawu skokowego, czy inne problemy stawowe pojawiające się w przyszłości.

Jakie są typowe objawy skręcenia stawu skokowego?

Objawy skręcenia stawu skokowego mogą charakteryzować się różnym nasileniem: od łagodnego po bardzo ciężki. O ile lekkie skręcenie nie powoduje zbyt poważnych komplikacji, o tyle skręcenie ciężkie niejednokrotnie wymaga leczenia szpitalnego. Najczęstszym objawem skręcenia kostki jest oczywiście ból w obrębie stawu skokowego. Jego nasilenie odczuwalne jest przede wszystkim podczas chodzenia. Innym, typowym objawem, jest także obrzęk, bądź zasinienie. Skręcenie stawu skokowego można podzielić na trzy rodzaje, biorąc pod uwagę rozległość uszkodzenia tkanek. W zależności od danego stopnia uszkodzenia, dobierane jest odpowiednie leczenie urazu.

Uszkodzenie I stopnia dotyczy nadciągnięcia więzadeł bez ich przerwania. Urazowi temu towarzyszy raczej mały obrzęk oraz zaburzenie funkcji stawu skokowego.

Uszkodzenie II stopnia dotyczy naderwania więzadeł. Urazowi temu towarzyszy znacznie większy obrzęk, zaburzenie funkcji stawu skokowego oraz niewielka jego niestabilność.

Uszkodzenie III stopnia wiąże się już z całkowitym zerwaniem więzadeł (ATFL i CF). Charakterystyczny jest tutaj duży obrzęk, znaczna niestabilność oraz brak możliwości obciążenia kończyny.

Pierwsza pomoc przy skręceniu kostki

Celem pierwszej, niezwykle ważnej pomocy, pozwalającej na zmniejszenie bólu oraz obrzęku, jest wykonanie czterech, podstawowych czynności, nazywanych w skrócie procedurą RICE. Jest to skrót słów pochodzących z języka angielskiego, a oznaczających dosłownie: REST, ICE, COMPRESSION, ELEVATION.

REST, czyli odpoczynek. Zalecane jest zatem wprowadzenie przerwy w jakiejkolwiek aktywności ruchowej lub poruszanie się przy użyciu kul ortopedycznych (jeżeli faktycznie jest to konieczne). Dopiero po upływie pewnego czasu można powoli rozpocząć odpowiednią rehabilitację.

ICE, czyli lód, a dokładniej mówiąc: terapia z zastosowaniem zimna. Tuż po urazie należy zatem zmrozić obszar stawu skokowego. Można w tym celu wykorzystać specjalny ice-spray lub oblewać stopę zimną, bieżącą wodą przez około kilkanaście minut. Przez dwie doby po urazie należy dodatkowo stosować zimne okłady z lodu, nawet do czterech razy dziennie. Zimne okłady okażą się niezwykle pomocne w niwelowaniu bólu, zmniejszeniu obrzęku oraz pobudzeniu krążenia krwi.

COMPRESSION, czyli ucisk. Po schłodzeniu obszaru stawu skokowego, należy go ucisnąć specjalnym bandażem elastycznym, tak, aby zapewnić jednak krążenie w stopie oraz w kostce. Opatrunek taki pozwoli na redukcję obrzęku i krwiaków, a także na zmniejszenie ruchomości stawu, celem zapobiegnięcia dalszych uszkodzeń.

ELEVATION, czyli uniesienie nogi do góry. Noga powinna być trzymana nad poziomem serca, możliwie najczęściej. Taka pozycja pozwala na zmniejszenie obrzęku oraz krwiaków pojawiających się w obszarze podudzia.

Dalsze leczenie

Leczenie skręconego stawu skokowego obejmuje nie tylko pierwszą pomoc, lecz także dalszą rehabilitację. W ramach leczenia najpierw podejmuje się czynności zmierzające do zmniejszenia bólu oraz obrzęku kostki, a następnie rozpoczyna się ćwiczenia, których celem jest przywrócenie pełnej sprawności i stabilności stawu skokowego. Ćwiczenie polegające na zwykłym kręceniu kostką pomaga zredukować obrzęk i rozruszać staw. Zalecane jest ponadto rozciąganie mięśni łydki. Ciężkie skręcenie stawu skokowego, wiążące się ze zerwaniem więzadeł, czy nawet złamaniem kości, wymaga oczywiście innego, bardziej specjalistycznego leczenia oraz lepszej rehabilitacji.

Każda rehabilitacja ustalana jest indywidualnie, w zależności od stopnia urazu i innych czynników, takich jak: wiek pacjenta, czy jego poziom aktywności fizycznej. Rehabilitacja zmierza przede wszystkim do zmniejszenia bólu i obrzęku, zwiększenia siły stawu, przywrócenia sprawności ruchowej oraz aktywności fizycznej, bądź sportowej.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *