/ Chore stawy / Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk

admin on 23 lutego 2014 - 19:41 in Chore stawy

osteoartroza

Istota choroby

Zmiany zwyrodnieniowe w najczęstszych przypadkach dotyczą stawów kolanowych. Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk, nazywana także osteoartrozą rąk lub rizartrozą, znajduje się natomiast na drugim miejscu pod względem częstotliwości występujących zmian zwyrodnieniowych. Według przeprowadzanych badań stwierdzono, iż znaczna część osób po 55. roku życia cierpi na pewne zmiany zwyrodnieniowe, pojawiające się co najmniej w jednym stawie w obrębie rąk. Co piąta osoba natomiast doświadcza dolegliwości związanych z tą chorobą. Niektóre objawy towarzyszące tej chorobie są podobne do tych, które pojawiają się przy chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych lub biodrowych. Związane są one przede wszystkim z niszczeniem chrząstki oraz kości, a także powstawaniem wyrośli kostnych oraz odczynu zapalnego w obrębie stawów. Do charakterystycznych, wspólnych dla zmian zwyrodnieniowych objawów, zalicza się przede wszystkim: ból, obrzęk, zniekształcenie stawów, upośledzenie ruchomości, a także wysięk. Nawet niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, które pojawiają się w obrębie stawów rąk, prowadzą do znacznej niesprawności oraz nieestetycznego wyglądu rąk. W takiej sytuacji konieczne jest szczególne podejście do leczenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk występuje u około 65-80% mężczyzn oraz 70-99% kobiet po 65. roku życia. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, dużą rolę odgrywa tutaj uwarunkowanie genetyczne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że osoba cierpiąca na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk jest narażona na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w obrębie bioder lub kolan.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów rąk

Charakterystycznym objawem tej choroby są przede wszystkim guzki, pojawiające się zwłaszcza wokół palców rąk. Zaawansowana postać choroby bardzo często wiąże się ze wspomnianym wcześniej ograniczeniem ruchomości rąk oraz zniekształceniem stawów, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu. Deformacje, które powstają w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów rąk obejmują najczęściej stawy drugiego i trzeciego palca.

Osteartroza rąk dzielona jest na trzy typy kliniczne. Ich podział zależy od lokalizacji występujących zmian zwyrodnieniowych. W najczęstszych przypadkach mamy do czynienia z postacią guzkową choroby. Charakteryzuje się ona powstawaniem wyniosłości, które prowadzą z kolei do deformacji stawów. Typowym objawem tej postaci choroby są tak zwane guzki Heberdena, które pojawiają się w stawach międzypaliczkowych dalszych, bądź guzki Boucharda, występujące w stawach międzypaliczkowych bliższych. Powstawanie tych guzków wiąże się z dość silnym bólem oraz odchyleniem dalszego paliczka od osi długiej palca.

Druga postać choroby, znana jako rhizarthrosis pollicic charakteryzuje się występowaniem zmian zwyrodnieniowych w stawie śródręczno-nadgarstkowym kciuka. W tym przypadku palec przybiera bagnetowaty kształt. Zmianom towarzyszy przede wszystkim ból i obrzęk.

Trzecią postacią choroby jest tak zwana postać nadżerkowa. Występujące w obrębie wspomnianych wcześniej guzków Heberdena oraz Boucharda, a uszkodzenia przypominają te, które towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

0 POST COMMENT

Send Us A Message Here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *